Ciasto „Jeż”

Ciasto „Jeż” pochodzi z wsi Kazimierz położonej w powiecie prudnickim. Jego związek z tym regionem rozpoczął się w 1960 roku, kiedy to założono w Kazimierzu Koło Gospodyń Wiejskich i zorganizowano w nim kurs gotowania i pieczenia. Na kurs uczęszczało wówczas 35 kobiet, z których jedna wytwarza „jeża” do dzisiaj. W bieżącym roku „jeż” wraz z Kołem Gospodyń obchodzi jubileusz 45-lecia. Ciasto jest przygotowywane według oryginalnego przepisu w warunkach domowych w małych ilościach. Najczęściej daje się je w prezencie podczas uroczystości rodzinnych, świąt, pokazów i wystaw. Ze względu na swój nietypowy wygląd – kształt i wielkość przypominające żywego jeża – ciasto cieszy się dużym zainteresowaniem na przyjęciach i wystawach.

Wygląd:

Gotowy produkt podobny jest wielkością i wyglądem do żywego jeża. W przekroju ciasto tortowe przełożone w 4. warstwach masą kremową.

Kształt:

„Jeż” z kolcami, nosem, uszkami i ogonkiem. W przekroju: Ciasto tortowe przełożone masą kremową.

Rozmiar:

Wielkość „jeża”, może być dowolna, można też wykonać rodzinę „jeży” tj. jeden duży i kilka małych. Należy wówczas odpowiednio zwiększyć recepturę.

Barwa:

Kolor zewnętrzny całej powierzchni jeża – czekoladowy, kolce białe, oczy i nos brązowy, uszy i ogonek biały. W przekroju ciasto biszkoptowe jasnożółte, masa kremowa koloru różowego.

Konsystencja:

Warstwy ciasta biszkoptowego o drobnej i równomiernej porowatości ściśle połączone z masa kremową. Kolce lekko kłują.

Smak:

Warstwy ciasta biszkoptowego o drobnej i równomiernej porowatości ściśle połączone z masa kremową. Kolce lekko kłują.

Dodatkowe Informacje:

„Jeż” jako ciasto tortowe jest wyjątkowy, musi być starannie wykonany. Charakterystyczną i wyróżniającą cechą jest kształt żywego jeża i jego kolce. Jest to ciasto tortowe inaczej podane i wykonane. Jest smaczny, atrakcyjny, wzbudza duże zainteresowanie na przyjęciach i wystawach. W sprzedaży bezpośredniej znalazł nabywców i wzbudził podziw.

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 10 października 2005 r. w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. opolskim.