Buchty śląskie, czyli kluski drożdżowe gotowane na parze

Słowo buchta jest słowem pochodzącym z gwary śląskiej i bardzo rzadko spotykanym w literaturze pisanej. Jest to odpowiednik kluski gotowanej na parze, co wynika z identycznych składników i sposobu wykonania: z mąki, drożdży, mleka, cukru, jaj i szczypty soli sporządza się ciasto, pozostawia do wyrośnięcia, formuje okrągłe buchty, układa na czystej ściereczce i gotuje na parze.

Składniki:

  • 400 g mąki pszennej
  • 20 g drożdży
  • 250 ml mleka
  • 2 jajka
  • 50 g cukru
  • sól

Przygotowanie:

Z drożdży, łyżki cukru, jednej łyżki mąki i ciepłego mleka zrobić zaczyn. Pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Do innego naczynia wsypać mąkę, pozostały cukier, szczyptę soli oraz jajka.  Wyrośnięty zaczyn wlać do naczynia z mąką, połączyć składniki mieszając i dokładnie wyrobić ciasto, aby odchodziło od miski. Następnie przykryć czystą kuchenną ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Dwukrotnie ciasto „poklepywać”, by ponownie wyrosło. Wyrośnięte ciasto delikatnie wyrobić. Brać palcami kawałki ciasta i formować niewielkie, kuliste buchty i układać na posypanej mąką stolnicy, by ponownie wyrosły.

Do dużego garnka nalać niewielką ilość wody. Garnek obwiązać białą tetrą i przykryć miską. Całość postawić na kuchence, by woda się zagotowała, a pod miską wytworzyła się para. Zdjąć miskę i ułożyć na tetrze surowe buchty. Ponownie przykryć miską. Po ok. 10 minutach buchty są gotowe do spożycia.

Wpis na LPT: 6 marca 2007 r. w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze.
Wnioskodawca: Gertruda Drost, Związek Śląskich Kobiet w Żużeli, gm. Krapkowice.