Ser domowy smażony z kminkiem, z czosnkiem, bez przypraw

Wygląd:

Ser z grupy serów topionych, barwy żółtej, wyraźne ziarna kminku w masie

Kształt:

Przyjmuje kształt opakowania: okrągły kubek (200 g sera) prostokątne opakowanie tekturowe (½ kg, 1 kg, 2 kg sera)

Rozmiar:

Kubek – 200 g Karton – ½ kg, 1 kg, 2 kg

Barwa:

Ser barwy żółtej o różnym natężeniu

Konsystencja:

Miękki, o lekko ciągliwej konsystencji, dopuszczalne pęcherzyki powietrza wewnątrz masy

Smak:

Wyraźnie wyczuwalny smak kminku (czosnku) w masie, swoisty zapach

Ser produkowany z sera twarogowego chudego i ćwierćtłustego, poddanego działaniu kwaśnego węglanu sodu, pasteryzowany, z dodatkiem soli kuchennej i dodatków smakowych (kminku, czosnku). Do produkcji sera nie używa się żadnych konserwantów. Produkt ma walory dietetyczne, gdyż zawiera łatwo przyswajalne białka, znaczne ilości wapnia przy niskiej zawartości tłuszczu – ok. 6% w suchej masie, co w przeliczeniu na jego udział w całkowitej masie produktu gotowego oznacza, że tłuszcz stanowi tylko ok. 2% masy sera, a więc tyle, ile go zawiera najpopularniejsze mleko „dwuprocentowe”

Do wytwarzania sera twarogowego, który jest głównym składnikiem sera domowego smażonego z kminkiem (z czosnkiem, bez przypraw), używa się mleka krowiego stanowiącego od dawna jeden z podstawowych produktów żywnościowych wytwarzanych i spożywanych w śląskich gospodarstwach. Ser zwany dawniej „hauskyjzą” zaraz po maśle i smalcu stanowił główny dodatek do chleba. W czasach, kiedy nie było lodówek, miał tę zaletę, że w przeciwieństwie do twarogu, który szybko ulegał zepsuciu, był on stosunkowo długo przydatny do spożycia. Pochodzenie „hauskyjzy” datuje się na koniec XIX wieku. Ser domowy smażony jest wyrabiany zgodnie z przekazami ustnymi i przepisami pochodzącymi z początków XX wieku. W zależności od jego dalszego przeznaczenia (czy ma być bardziej zwięzły – do krojenia, czy wykorzystany do smarowania) dodaje się do niego jajka, masło i różne przyprawy z domowego ogródka (szczypiorek, cebulę, kminek, czosnek).

Ser smażony domowy wpisany został na listę produktów tradycyjnych w 10 października 2005 r. w kategorii Produkty mleczne w woj. opolskim.