Modziki

Wygląd:

Surowa tuszka młodego gołębia.

Kształt:

Tuszki młodego gołębia.

Rozmiar:

Około 15 cm długości i 10 cm szerokości.

Barwa:

Jasnoróżowo-żółta skóra, ciemnoróżowe mięso pod skórką.

Konsystencja:

Stała.

Smak:

Świeżego mięsa drobiowego.

Tradycja:

Jednym z elementów krajobrazu śląskiej wsi i obrzeży miast były wszechobecne gołębie na dachach. Ich hodowla nie była wymagająca i kosztowna. Wystarczyło poddasze lub miejsce na strychu z okienkiem, przez które mogły swobodnie wydostać się na zewnątrz. Bardzo często właściciele dużej ilości gołębi budowali piękne gołębniki.

Na Śląsku były i są nadal bardzo popularne loty gołębi, nie wszystkie jednak do tego się nadawały. Te które zostały w gołębniku były przeznaczone do konsumpcji. Modziki to surowe tuszki z młodych gołębi z własnej hodowli w gołębniku. Jest to gołąb 4-5 tygodniowy, który nie odbył ani jednego lotu. Z modzików sporządza się dietetyczne. Wygotowaną w rosole tuszkę gołębia można podzielić na pół i podsmażyć ma maśle. Mięso jest bardzo delikatne, pożywne i zdrowe.

Ponadto, jak podaje Marja Śleżańska w „Kucharzu polskim” wydanym w 1932 roku, równie dobrze smakują gołębie pieczone. „Gołębie powinno się wybierać tylko młode, bo stare są twarde. Poznać je można po biełem mięsie na piersiach; stare mają piersi fioletowo sine. Oskubać je ostrożnie, aby się skórka nie rozdarła. Zaraz po zabiciu włożyć do zimnej wody na dwie godziny, a potem oczyścić wnętrzności, wymyć, posolić i obłożywszy plasterkami młodej słoniny, upiec w gorącym piecu, polewając często masłem. Gołębie powinny się piec 30-35 minut”.

Modziki zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych 14 stycznia 2014 r. w kategorii Produkty mięsne w woj. opolskim.