Kompot z kwity

Wygląd:

Ugotowane kawałki owoców pigwy (kwity) zalane sokiem.

Kształt:

Pokrojone w plastry lub kostkę owoce pigwy (kwity).

Rozmiar:

Plastry owoców o grubości 1-2 cm lub kostka o wymiarach około 2 cm.

Barwa:

Owoce od żółtej przez łososiową do jasnoczerwonej, w zależności od długości czasu gotowania. Sok jasny, klarowny.

Konsystencja:

Cząstki owoców miękkie, sok – gęsty, ciekły.

Smak:

Słodki, bardzo aromatyczny, zapach charakterystyczny dla pigwy

Tradycja:

„Gospodynie śląskie od dawna poczytują sobie za chlubę posiadanie domowych zapasów i wszelkiego rodzaju przetworów. Pozostaje to w ścisłym związku ze starą tradycją uprawiania warzyw, hodowania drzew i krzewów owocowych w przydomowych ogródkach. Nadmiar zbiorów zmuszał więc do racjonalnego ich wykorzystania.

Metodą szeroko na Śląsku znaną jest pasteryzowanie”. (O. Słomczyńska, Stanisława Sochacka, „Nowa kuchnia śląska” Instytut Śląski w Opolu, 1987r). Szczególną popularnością cieszyły się przetwory z pigwy – kwity znanej i uprawianej na Śląsku Opolskim od bardzo dawna. Znanej nie tylko jako podkładka dla grusz szlachetnych, ale i jako owoc wykorzystywany do sporządzania przetworów domowych.

Tradycja sporządzania na Opolszczyźnie kompotu z pigwy – kwity sięga daleko w przeszłość, o czym świadczy wiele zachowanych przepisów na jego sporządzenie. Należy pamiętać, że „kompot z pigwy jest bardzo dobry, pod warunkiem że użyje się owoców w pełnej dojrzałości. Trzeba obrać je ze skórki, pokrajać na cienkie plasterki” (O. Słomczyńska, Stanisława Sochacka, „Nowa kuchnia śląska” Instytut Śląski w Opolu, 1987r). Po obraniu od razu wrzucić do miski z wodą, bo bardzo szybko ciemnieją. Przygotować zalewę z wody i cukru, około 3-4 dużych łyżek cukru na 1 litr wody. Cząstkami owoców napełnić do ½ lub ¾ słoiki i zalać do pełna wodą z cukrem. Słoje szczelnie zamknąć, wstawić do kociołka i gotować 40-60 minut. Im dłużej się gotują tym mają ciemniejszy, bardziej czerwony kolor. Po ostudzeniu przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, najlepiej na regale w spiżarni lub piwnicy.

Kompot z kwity został wpisany na listę produktów tradycyjnych 6 czerwca 2014 r. w kategorii Warzywa i owoce w woj. opolskim.