Jabłka odmiany Berlepsch

Jabłka odmiany Berlepsch, znane też pod nazwą niemiecką Goldrenette Freiherr von Berlepsch, Roter Berlepsch. 

Wygląd:

Jabłko małe, kuliste lekko spłaszczone o pięciu wyraźnych żebrach wokół kielicha. Skórka krwistoczerwona prawie na całej powierzchni owocu, lekko szorstka. Miąższ biały, luźny, zaróżowiony pod skórką.

Kształt:

Owoc kulisty, lekko spłaszczony, symetryczny. Zagłębienie kielichowe szerokie. Szypułka cienka i krótka, zagłębienie szypułkowe wąskie, niezbyt głębokie, lekko ordzawione.

Rozmiar:

Jabłko małe o średnicy do 6 cm.

Barwa:

Skórka zielonożółta z krwistoczerwonym rumieńcem na powierzchni prawie całego owocu. Miąższ białokremowy, pod skórką zabarwiony na różowo.

Konsystencja:

Miąższ dość ścisły, kruchy, soczysty.

Smak:

Smak winny. Zapach świeży, aromatyczny.

Dodatkowe Informacje:

Owoce zawierają bardzo dużo witaminy C. Doskonale nadają się do wypieków, gdyż zachowują kształt i przybierają piękny kolor. Odmiana wczesnozimowa, odporna na parch jabłoni, wrażliwa na drobną plamistość liści. Świeży sok jest zabarwiony na czerwono. Drzewo średnio rosnące.

Tradycja:

Odmiana pochodzenia niemieckiego, wyhodowana w 1880 roku w Grevenbroich (Nadrenia) przez Diedricha Uhlhorna. Uzyskano ją ze skrzyżowania odmian Ananas Reinette i Pepiny Ribstona. Swą nazwę otrzymała na cześć ówczesnego prezydenta rejencji w Düsseldorfie, polityka Hansa Freiherr von Berlepsch (1843-1926). Ze względu na smaczne, lekko winne i soczyste owoce, regularne owocowanie, odporność na choroby i dość wczesne wchodzenie w okres owocowania odmiana ta była chętnie uprawiana w Niemczech. Na popularyzacje nowych odmian jabłoni na Śląsku niewątpliwie wielki wpływ miało powstanie w Prószkowie pod Opolem Królewskiego Instytutu Pomologii. Odmiana ta jest opisywana w przedwojennych niemieckich wykazach odmian owoców (np.: Deutschlands Obstsorten, VerlagEckstein&Stahl 1905). Obecnie polecana do uprawy przez szkółki specjalizujące się w propagowaniu starych odmian owoców.

Jabłka odmiany Berlepsch zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych 28 sierpnia 2006 r. w kategorii Warzywa i owoce w woj. opolskim.