I część EBOOKA – Przepisy ze starych zeszytów

Jest nam niezmiernie miło zaprosić Państwa do pobrania e-booka z przepisami, które zostały zgłoszone do konkursu “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Opolskie ze smakiem” w kategorii “Przepisy ze starych zeszytów”. 

E-book można pobrać TUTAJ

Szanowni Państwo,

Oddajemy w Państwa ręce przepisy, zgłoszone do konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Opolskie ze smakiem” w kategorii „Przepisy ze starych zeszytów”.  W 2020 roku Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju, po raz pierwszy w historii, musiała zaniechać organizacji jubileuszowej XX edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W związku z tym po raz pierwszy postanowiliśmy przeprowadzić  konkurs w formie on-line.

Nie wiedzieliśmy, czy idziemy w dobrym kierunku, czy będą chętni do udziału w tej inicjatywie, czy komuś będzie się  chciało szukać starych zeszytów, gotować, robić zdjęcia, a następnie to wszystko umieścić w formalnym wniosku. Z niecierpliwością czekaliśmy na pierwsze zgłoszenie, później na kolejne i kolejne… Z perspektywy czasu mogę powiedzieć: dziękuję Państwu za Waszą chęć pielęgnowania tradycji i poszukiwania nowych kulinarnych doznań. Internet nie przenosi – być może tylko na razie – ani smaku ani aromatu, jednak dzięki zgłoszeniom dzisiaj możemy się z każdym podzielić smakowitymi przepisami, nadesłanymi przez uczestników konkursu. 

Ogromną wartość, zwłaszcza przy przepisach ze starych zeszytów, stanowią autentyczne stare zapiski receptur oraz kserokopie ze starych książek kucharskich. Mam nadzieję, że ta mała internetowa książeczka ocali od zapomnienia choć część potraw, których smaki pamiętamy z dzieciństwa z rodzinnych domów. Dzisiaj to naszym obowiązkiem jest kultywowanie rodzinnych tradycji kulinarnych i zachowywanie ich dla następnych pokoleń, aby również i nasze wnuki mogły wspominać te lokalne smakołyki z uśmiechem na twarzy. 

Życzę przyjemności w odtwarzaniu tych przepisów!

Antoni Konopka

Członek Zarządu Województwa Opolskiego